FTZ Industries
8 Ga Copper Tin-Plated Extreme Duty Battery Splice Terminal
SKU: F91800
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.69
Features
Specifications
This high-performance splice terminal is engineered for extreme-duty applications. Constructed from high-conductivity copper and finished with a tin-plating, it offers superior corrosion resistance and lasting durability. Designed to securely splice 8 gauge (AWG) battery cables.
| Brand | FTZ Industries |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N2 |
| Package Length (in) | 0.25" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 1.25" |
| Manufacturer Part Number | 91800 |
| Type | Extreme Duty |
| Gauge | 8 Ga |
| Material | Copper |
| Finish | Tin-Plated |