EAST PENN
3/0 AWG Copper Tin-Plated Positive Battery Terminal
SKU: BCT30P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.99
Features
Specifications
Battery Terminal, Positive, 3/0 AWG Wire, Copper, Tin Plated
- Bolt & shoulder nut included
- Resists corrosion
- Copper die casting
- Gauge and polarity stamped on terminal
- Thick wall for strong crimp
| Brand | EAST PENN |
|---|---|
| UPC | 083996053687 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N2 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 05368 |
| Type | Positive |
| Material | Copper |
| Finish | Tin-Plated |
| Gauge | 3/0 AWG |