Bayou Classic
41,000 BTU Propane Gas Single Burner Patio Stove Steel Outdoor Cooker
SKU: SQ14
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$139.99
Features
Specifications
16 In. x 16 In. large cooking surface. 6 In. cast-iron fry burner. 36 In. stainless steel braided hose and 5 psi adjustable regulator. Designed for large pots, up to 100 Qt. capacity.
| Brand | Bayou Classic |
|---|---|
| UPC | 050904014009 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section C2 |
| Package Length (in) | 14.80" |
| Package Width (in) | 20.00" |
| Package Height (in) | 20.00" |
| BTU Rating | 41,000 |
| Number of Burners | 1 Burner |
| Cooking Surface Width (In.) | 16 |
| Height (In.) | 13 |
| Hose Length (In.) | 36 |
| Frame Material | Steel |
| PSI | 5 |
| Weight | 18 Lb. |
| Fuel Type | Propane Gas |
| Warranty | 1 Yr. |