Features
Specifications
Downloads
The BC post cap is designed to connect a beam to a post. The 18-gauge material of this post cap makes it ideal for light-duty connections. The BC provides uplift and lateral resistance and includes sizes for both nominal and rough lumber.
- Opposing flanges provide increased lateral resistance
- Attains full allowable load using either common nail or pneumatic nail sizes
- Light-gauge material designed for light-duty applications
- Made from 18-gauge steel
| Brand | Simpson Strong-Tie |
|---|---|
| UPC | 707392817505 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section S3 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Manufacturer Part Number | BC6Z |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 5.596" |
| Nominal post size | 6x |
| Gauge | 18 |