Features
Specifications
BC8A19/LED/YELLOW/ND 120V
| Brand | Philips Lighting |
|---|---|
| UPC | 046677463199 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section C4 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | 538223 |
| Order product name | BC8A19/LED/YELLOW/ND 120V |
| EAN/UPC - Product | 046677463199 |
| Order code | 929001223903 |
| Numerator - Quantity Per Pack | 1 |
| Numerator - Packs per outer box | 6 |
| Material Nr. (12NC) | 929001223903 |
| Net Weight (Piece) | 0.067 kg |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Power (Rated) (Nom) | 8 W |
| Lamp Current (Nom) | 125 mA |
| Wattage Equivalent | 60 W |
| Warm Up Time to 60% Light (Nom) | 0.5 s |
| Voltage (Nom) | 120 V |
| Color Consistency | <6 |
| LLMF At End Of Nominal Lifetime (Nom) | 70 % |
| Energy Consumption kWh/1000 h | 8 kWh |
| Dimmable | No |
| T-Case Maximum (Nom) | 82 °C |
| Cap-Base | E26 [ Single Contact Medium Screw] |
| Nominal Lifetime (Nom) | 10950 h |
| Technical Type | 8-60W |