Ken-Tool
Mega Airblast™ Bead Seater – 5 gal Steel Tank
SKU: KT31444
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$229.99
Features
Specifications
This heavy-duty, 5-gallon steel bead seater is designed for safe and efficient use on a variety of tires, including auto, ATV, and truck tires, up to 24.5 inches in diameter. The unit is ASME & CE Certified for compliance and features a heavy-duty bar valve that allows for the quick release of air between the tire bead and the rim. For convenience and operator safety, an air pressure gauge and a safety release valve are included. Additionally, it comes equipped with a plastic nose clip to protect chrome and alloy wheels, with replacements readily available.
| Brand | Ken-Tool |
|---|---|
| UPC | 703382314443 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N4 |
| Package Length (in) | 11.50" |
| Package Width (in) | 16.50" |
| Package Height (in) | 25.50" |
| Capacity | 5 Gallon |
| Style | Tire Bead Seater |