Bear Mountain BBQ
Premium Woods Gourmet Blend Wood Pellet - 20 lb
SKU: 816132
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$16.99
Features
Specifications
Wood pellets with the perfect blend of premium natural hardwoods with no binders, fillers, additives, or bark. One of the original BBQ pellet producers, making premium quality BBQ pellets in the Hood River Valley of Oregon since 1990. 100% all-natural hardwood BBQ pellets are precisely blended by dedicated craftsmen with the highest quality American hardwoods and contain no oils, additives, or fillers. This dedication to quality creates great tasting flavor you can count on for the perfect BBQ, time and time again. Low moisture content for perfect smoke, ideal to use with all outdoor pellet, gas, charcoal, or electric grills and smokers.
- 100% all-natural pellets
- Low moisture content
| Brand | Bear Mountain BBQ |
|---|---|
| UPC | 604252000001 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section D2 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 14.00" |
| Package Height (in) | 18.00" |
| Manufacturer Part Number | FK99 |
| Weight | 20 lb |
| Flavor | Gourmet Blend |