Features
Specifications
Take-Up Bearing with Set Screw, 1-1/2 in Bore Dia, 17.5 mm Slot Width, 101.6 mm, 49.2 mm Overall Width, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 011962000076 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X2 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | UCT20824EG5 |
| Bearing Type | Take-Up Bearing |
| Features | Set Screw Lock, Extended Race |
| 206 Series | 208 Series |
| Inner Diameter | 1-1/2" |