SealMaster
1-1/4 in 3-5/8 in 4-Bolt Square Flange Mount Ball Bearing with Set Screw
SKU: SMSF20
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$181.99
Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Set Screw, 1-1/4 in Bore Dia, 3-5/8 in Bolt Center-to-Center Length, 4-Bolt Square Flange Mounting, 4-5/8 in Overall Length, 1-3/4 in Overall Height, Set Screw, Cast Iron Bearing, Felt Labyrinth Seal Seal, 5782 lb Dynamic, 3493 lb Static, -20 to 220 deg F, Epoxy Powder Coated
- Powder coated epoxy cast iron housing with extended inner ring bearings
- Zone hardened inner ring with 120 deg spacing setscrew locking with diamond faceted setscrews
- Felt labyrinth seal and flinger for dry & dusty environment
- Unique land riding retainer design provides superior pocket clearance that allows for 360 deg grease circulation around the rolling elements resulting in better retained and utilized lubrication
- Sealmaster® exclusive lock & pin dimple for direct lubrication and anti-rotation
| Brand | SealMaster |
|---|---|
| UPC | 662461003473 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 5.40" |
| Manufacturer Part Number | SF-20 |
| Bore Diameter | 1-1/4 in |
| Bolt Center-to-Center Length | 3-5/8 in |
| Flange Mounting Type | 4-Bolt Square |
| Overall Length | 4-5/8 in |
| Overall Height | 1-3/4 in |
| Locking Device | Set Screw |
| Bearing Material | Cast Iron |
| Seal Material | Felt Labyrinth Seal |
| Load Capacity | 5782 lb Dynamic, 3493 lb Static |
| Temperature Rating | -20 to 220 deg F |
| Finish | Epoxy Powder Coated |