Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Set screw, 1-1/4 in Bore Dia, 5 in Bolt Center-to-Center Length, 1-7/8 in Base to Bore Centerline, 2-Bolt Mount, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 7.00" |
| Manufacturer Part Number | UCP20720G5 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 5" Bolt Spacing |
| Height | 3-3/4" |
| 205 Series | 207 Series |
| Overall Length | 6-9/16" |
| Inner Diameter | 1-1/4" |