Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Eccentric Collar Locking, 1-11/16 in Bore Dia, 5-3/4 in Bolt Center-to-Center Length, 2-1/8 in Base to Bore Centerline, 4-3/16 in Overall Height, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, 34.1 kN Dynamic, 21.3 kN Static, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 014700000376 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 7.80" |
| Manufacturer Part Number | NAP20927 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 5-3/4" Bolt Spacing |
| Height | 4-3/16" |
| 209 Series | 209 Series |
| Overall Length | 7-15/32" |
| Inner Diameter | 1-11/16" |