Accurate Bearing Company
1/2 in 40 mm 12 mm Deep Groove Ball Bearing
SKU: 62032RS12
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.79
Features
Specifications
Deep Groove Ball Bearing, 1/2 in Bore Dia, 40 mm Outside Dia, 12 mm Width, Chrome Steel Bearing, Rubber Seal
| Brand | Accurate Bearing Company |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X1 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 6203LL1/2 INCH |
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Width | 12 mm |
| Bearing Material | Chrome Steel |
| Seal Material | Rubber |