Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Eccentric Collar Locking, 1-3/16 in Bore Dia, 4-3/4 in Bolt Center-to-Center Length, 1-11/16 in Base to Bore Centerline, 3-5/16 in Overall Height, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, 19.5 kN Dynamic, 11.3 kN Static, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 014100007364 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 7.00" |
| Manufacturer Part Number | NAP20619 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 4-1/8" Bolt Spacing |
| Height | 3-5/16" |
| 206 Series | 206 Series |
| Overall Length | 6-1/2" |
| Inner Diameter | 1-3/16" |