Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Series: SBRFT, 1 in Bore Dia, 3-Hole Flange Mounting, 95.3 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | SBRFT205-16 |
| Bearing Type | Standard 3 Bolt Flange |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 3" Bolt Spacing |
| Height | 1-7/32" |
| 204 Series | 205 Series |
| Inner Diameter | 1" |
| Overall Length | 3-3/4" |