Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, Square Flanged, 1-5/8 in Bore Dia, 4.134 in Bolt Center-to-Center Length, 5.9 in Bolt Circle, 4 Hole Flange Mounting, Cast Iron Bearing, 34.1 kN Dynamic, 21.3 kN Static
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010000003956 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | NANF20926 |
| Bearing Type | Premium 4 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 4-1/8" Bolt Spacing |
| Height | 2-5/16" |
| 208 Series | 209 Series |
| Overall Length | 5-13/32" |
| Inner Diameter | 1-5/8" |