SealMaster
1 in 2-3/4 in 4 in Flange Mount Ball Bearing with Set Screw
SKU: SMSF16
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$119.99
Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Set Screw, 1 in Bore Dia, 2-3/4 in Bolt Center-to-Center Length, 4 in Bolt Circle, 4-Bolt Square Flange Mounting, 3-3/4 in Overall Length, 1.435 in Overall Height, Set Screw, Cast Iron Bearing, Felt Labyrinth Seal Seal, -20 to 220 deg F, Epoxy Powder Coated
- Powder coated epoxy cast iron housing with extended inner ring bearings
- Zone hardened inner ring with 120 deg spacing setscrew locking with diamond faceted setscrews
- Felt labyrinth seal and flinger for dry & dusty environment
- Unique land riding retainer design provides superior pocket clearance that allows for 360 deg grease circulation around the rolling elements resulting in better retained and utilized lubrication
- Sealmaster® exclusive lock & pin dimple for direct lubrication and anti-rotation
| Brand | SealMaster |
|---|---|
| UPC | 662461003428 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | SEA-SF-16 |
| Bore Diameter | 1 in |
| Bolt Center-to-Center Length | 2-3/4 in |
| Bolt Circle Diameter | 4 in |
| Flange Mounting Type | 4-Bolt Square |
| Overall Length | 3-3/4 in |
| Overall Height | 1.435 in |
| Locking Device | Set Screw |
| Bearing Material | Cast Iron |
| Seal Material | Felt Labyrinth Seal |
| Temperature Rating | -20 to 220 deg F |
| Finish | Epoxy Powder Coated |