Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, Rhombic Flange, 1 in Bore Dia, 3-57/64 in Bolt Center-to-Center Length, 3.9 in Bolt Circle, 2-Hole Flange Mounting, Cast Iron Bearing, 14 kN Dynamic, 7.85 kN Static
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010397000057 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 5.60" |
| Manufacturer Part Number | NANFL20516 |
| Bearing Type | Premium 2 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 3-57/64" Bolt Spacing |
| Height | 1-27/32" |
| 205 Series | 205 Series |
| Overall Length | 5-1/8" |
| Inner Diameter | 1" |