Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Set screw, 1 in Bore Dia, 4.1 in Bolt Center-to-Center Length, 1-7/16 in Base to Bore Centerline, 2-Bolt Mount, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 014480000009 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | UCP20516G5 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 4-1/8" Bolt Spacing |
| Height | 2-3/4" |
| 204 Series | 205 Series |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Inner Diameter | 1" |