Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Eccentric Collar Locking, 1 in Bore Dia, 4-1/8 in Bolt Center-to-Center Length, 1-7/16 in Base to Bore Centerline, 2-3/4 in Overall Height, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, 14 kN Dynamic, 7.85 kN Static, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010200004005 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 5.80" |
| Manufacturer Part Number | NAP20516 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 4-1/8" Bolt Spacing |
| Height | 2-3/4" |
| 205 Series | 205 Series |
| Overall Length | 5-1/2" |
| Inner Diameter | 1" |