SealMaster
BEARING 1" NP16 PILLOW BLOCK
SKU: SMNP16
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$129.99
Features
Specifications
BEARING 1" NP16 PILLOW BLOCK
- Premium Pillow Block Bearing
- Standard Race Insert
- Cast Iron Housing
| Brand | SealMaster |
|---|---|
| UPC | 662461001561 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 6.20" |
| Manufacturer Part Number | NP-16 |
| Type | Pillow Block |
| Inner_diameter | 1" |
| Length | 4-1/8" Bolt Spacing |
| Overall_length | 5-1/2" |
| Height | 2-13/16" |
| Mounting | 1-7/16" Center Line |
| Features | Set Screw Lock |