SKU: SBRPP20516KML
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$33.41
Features
Specifications
PILLOW BLOCK, RUBBER CUSHIONED, PRESS STEEL, LIGHT DUTY, SET SCREW TYPE - SBRPP205-16 (1" DIA)
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 6.20" |
| Manufacturer Part Number | SBRPP205-16 |
| Design | Metal backed nitrile rubber excluder seal protected by steel flinger installed in front of the seal contact surface with the inner ring. |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 6120 |
| Shaft Diameter | 1 Inches |
| h" Base to Center | 1.3125 Inches; 33.3375 Millimeter |
| a" Overall Length | 4.875 Inches; 123.82499999999999 Millimeter |
| e" Bolt Hole Centers | 3.75 Inches; 95.25 Millimeter |
| b" Width | 1.25 Inches; 31.75 Millimeter |
| S1" Bolt Hole Width | 0.40625 Inches; 10.31875 Millimeter |
| S2" Bolt Hole Length | 0.375 Inches; 9.524999999999999 Millimeter |
| w" Overall Height | 2.625 Inches; 66.675 Millimeter |
| Bi" Through the Bore | 1.063 Inches; 27.000199999999996 Millimeter |
| n" Back of Bearing to Center of Bearing | 0.295 Inches; 7.492999999999999 Millimeter |
| Bolt Size | 0.375 Inches; M10 Millimeter |
| Bearing Number | SB205-16 |
| Housing Number | PP206ST |
| Cr" Dynamic Load Rating | 14000 Newton |
| Cor" Static Load Rating | 7560 Newton |
| Limiting Speed | 5500 RPM |
| Mass | 0.73 Pounds; 0.3318181818181818 Kilogram |