Features
Specifications
Downloads
INDUSTRIAL BALL BEARING - 6205-2RS-1
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X1 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | 6205-2RS-1 |
| Country of Origin | China |
| Design | Standard Industrial Grade, Non-Contact Seals |
| Internal Clearance | Normal |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 1210 |
| d" Inner Diameter | 25.4 Millimeter |
| D" Outer Diameter | 52 Millimeter |
| B" Width | 15 Millimeter |
| Cr" Dynamic Load Rating | 14000 Newton |
| Cor" Static Load Rating | 7850 Newton |
| Limiting Speed | 13000 RPM |
| Mass | 0.128 Kilogram |