Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, 2-7/16 in Bore Dia, 5-5/8 in Bolt Center-to-Center Length, 4 Hole Flange Mounting, 6-7/8 in Overall Length, Cast Iron Bearing, 52.4 kN Dynamic, 36.2 kN Static
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010390000061 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 8.60" |
| Manufacturer Part Number | NANF21239 |
| Bearing Type | Premium 4 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 5-5/8" Bolt Spacing |
| Height | 3-1/4" |
| 212 Series | 212 Series |
| Inner Diameter | 2-7/16" |