Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, Normal Duty, 2 in Bore Dia, 5-1/8 in Bolt Center-to-Center Length, 7.2 in Bolt Circle, 4 Hole Flange Mounting, Cast Iron Bearing, 43.4 kN Dynamic, 29.4 kN Static
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010395000080 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 7.20" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 7.80" |
| Manufacturer Part Number | NANF21132 |
| Bearing Type | Premium 4 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 5-1/8" Bolt Spacing |
| Height | 2-31/32" |
| 210 Series | 211 Series |
| Overall Length | 6-3/8" |
| Inner Diameter | 2" |