Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Eccentric Collar Locking, 2 in Bore Dia, 6-23/32 in Bolt Center-to-Center Length, 2-1/2 in Base to Bore Centerline, 4-29/32 in Overall Height, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, 43.4 kN Dynamic, 29.4 kN Static, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010200004036 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 10.00" |
| Manufacturer Part Number | NAP21132 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 6-23/32" Bolt Spacing |
| Height | 4-29/32" |
| 210 Series | 211 Series |
| Overall Length | 8-5/8" |
| Inner Diameter | 2" |