Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Narrow Inner Ring, Dual Set Screw, Series: SBFT, 1-1/8 in Bore Dia, 4-19/32 in Bolt Center-to-Center Length, 2-Hole Flange Mounting, 5-9/16 in Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | SBFT206-18G |
| Bearing Type | Standard 2 Bolt Flange |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 4-19/32" Bolt Spacing |
| Height | 1.54" |
| 205 Series | 206 Series |
| Inner Diameter | 1-1/8" |