Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Series: SBLF, 1/2 in Bore Dia, 63-1/2 in Bolt Center-to-Center Length, 2-Hole Flange Mounting, 81 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | SBLF201-8 |
| Bearing Type | Compact 2 Bolt Flange |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 2-63/64" Bolt Spacing |
| Height | 1-3/16" |
| 206 Series | 201 Series |
| Inner Diameter | 1/2" |