Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, Series: SAFT, 1 in Bore Dia, 99 mm Bolt Center-to-Center Length, 3.9 in Bolt Circle, 2-Hole Flange Mounting, 125 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | SAFT205-16 |
| Bearing Type | Standard 2 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar |
| Length | 3-57/64" Bolt Spacing |
| Height | 1.694" |
| 205 Series | 205 Series |
| Inner Diameter | 1" |