Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Series: SALF, 3/4 in Bore Dia, 71.4 mm Bolt Center-to-Center Length, 2-Hole Flange Mounting, 90 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | SALF204-12 |
| Bearing Type | Compact 2 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar |
| Length | 2-13/16" Bolt Spacing |
| Height | 1-3/16" |
| 202 Series | 204 Series |
| Inner Diameter | 3/4" |