Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Narrow Inner Ring, Dual Set Screw, Series: SBFT, 1 in Bore Dia, 3-57/64 in Bolt Center-to-Center Length, 2-Hole Flange Mounting, 4-27/32 in Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | SBFT205-16 |
| Bearing Type | Standard 2 Bolt Flange |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 3-57/64" Bolt Spacing |
| Height | 1.40" |
| 204 Series | 205 Series |
| Inner Diameter | 1" |