Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Series: SBLF, 1-1/8 in Bore Dia, 90.5 mm Bolt Center-to-Center Length, 2-Hole Flange Mounting, 113 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | SBLF206-18 |
| Bearing Type | Compact 2 Bolt Flange |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 3-9/16" Bolt Spacing |
| Height | 1-11/32" |
| 205 Series | 206 Series |
| Inner Diameter | 1-1/8" |