Timken
3/16 in 1/2 in 0.1562 in Round Bore Deep Groove Ball Bearing
SKU: R3TK
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.67
Features
Specifications
Deep Groove Ball Bearing, Round Bore, 3/16 in Bore Dia, 1/2 in Outside Dia, 1 Rows, 0.1562 in Width, 160 lb Dynamic, 50 lb Static, Steel Bearing, Steel Cage, Uncoated
- Super finished raceways
- Quiet operations
- Extra Small 33 Series are well-suited for fractional horsepower motors, precision instruments, appliances and similar devices
| Brand | Timken |
|---|---|
| UPC | 087796044432 |
| Manufacturer Part Number | 33K |
| Type | Round Bore |
| Bore Diameter | 3/16 in |
| Outside Diameter | 1/2 in |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 0.1562 in |
| Load Capacity | 160 lb Dynamic, 50 lb Static |
| Bearing Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Finish | Uncoated |