Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Series: SBRFT, 3/4 in Bore Dia, 3-Hole Flange Mounting, 90.5 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | SBRFT204-12 |
| Bearing Type | Standard 3 Bolt Flange |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 2-13/16" Bolt Spacing |
| Height | 1-3/16" |
| 208 Series | 204 Series |
| Inner Diameter | 3/4" |
| Overall Length | 3-9/16" |