Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Set screw, 3/4 in Bore Dia, 3.8 in Bolt Center-to-Center Length, 1-5/16 in Base to Bore Centerline, 2-Bolt Mount, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 014000004807 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 5.40" |
| Manufacturer Part Number | UCP20412G5 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 3-3/4" Bolt Spacing |
| Height | 2-3/8" |
| 211 Series | 204 Series |
| Overall Length | 5" |
| Inner Diameter | 3/4" |