SKU: SBRPP20412KML
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$28.56
Features
Specifications
PILLOW BLOCK, RUBBER CUSHIONED, PRESS STEEL, LIGHT DUTY, SET SCREW TYPE - SBRPP204-12 (3/4" DIA)
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 5.40" |
| Manufacturer Part Number | SBRPP204-12 |
| Design | Metal backed nitrile rubber excluder seal protected by steel flinger installed in front of the seal contact surface with the inner ring. |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 6120 |
| Shaft Diameter | 0.75 Inches |
| h" Base to Center | 1.125 Inches; 28.575 Millimeter |
| a" Overall Length | 4.296875 Inches; 109.140625 Millimeter |
| e" Bolt Hole Centers | 3.390625 Inches; 86.12187499999999 Millimeter |
| b" Width | 1.1875 Inches; 30.162499999999998 Millimeter |
| S1" Bolt Hole Width | 0.40625 Inches; 10.31875 Millimeter |
| S2" Bolt Hole Length | 0.5625 Inches; 14.2875 Millimeter |
| w" Overall Height | 2.21875 Inches; 56.356249999999996 Millimeter |
| Bi" Through the Bore | 0.984 Inches; 24.993599999999997 Millimeter |
| n" Back of Bearing to Center of Bearing | 0.276 Inches; 7.010400000000001 Millimeter |
| Bolt Size | 0.375 Inches; M10 Millimeter |
| Bearing Number | SB204-12 |
| Housing Number | PP205ST |
| Cr" Dynamic Load Rating | 12890 Newton |
| Cor" Static Load Rating | 6490 Newton |
| Limiting Speed | 6500 RPM |
| Mass | 0.55 Pounds; 0.25 Kilogram |