Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing, Series: SBRFT, 1-1/4 in Bore Dia, 3-Hole Flange Mounting, 122.2 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | SBRFT207-20 |
| Bearing Type | Standard 3 Bolt Flange |
| Features | Set Screw Lock |
| Length | 3-15/16" Bolt Spacing |
| Height | 1-7/16" |
| 206 Series | 207 Series |
| Inner Diameter | 1-1/4" |
| Overall Length | 4-13/16" |