Features
Specifications
Downloads
INDUSTRIAL BALL BEARINGS - 6206-ZZ
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X1 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 6206-ZZ |
| Country of Origin | China |
| Design | Standard Industrial Grade, Shields |
| Internal Clearance | Normal |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 1210 |
| d" Inner Diameter | 30 Millimeter |
| D" Outer Diameter | 62 Millimeter |
| B" Width | 16 Millimeter |
| Cr" Dynamic Load Rating | 19500 Newton |
| Cor" Static Load Rating | 11300 Newton |
| Limiting Speed | 11000 RPM |
| Mass | 0.2 Kilogram |