Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, Series: SAF, 15/16 in Bore Dia, 70 mm Bolt Center-to-Center Length, 4 Hole Flange Mounting, 96 mm Overall Length, Cast Iron Bearing
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | SAF205-15 |
| Bearing Type | Standard 4 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar |
| Length | 2-3/4" Bolt Spacing |
| Height | 1-35/64" |
| 205 Series | 205 Series |
| Inner Diameter | 15/16" |