Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Set screw, 40 mm Bore Dia, 5.4 in Bolt Center-to-Center Length, 49.2 mm Base to Bore Centerline, 2-Bolt Mount, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 7.60" |
| Manufacturer Part Number | UCP208 |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Bolt Center-to-Center Length | 5.4 in |
| Base to Bore Centerline | 49.2 mm |
| Mounting Type | 2-Bolt |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Material | Cast Iron |