SKU: SBRPP20210KML
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$26.39
Features
Specifications
PILLOW BLOCK, RUBBER CUSHIONED, PRESS STEEL, LIGHT DUTY, SET SCREW TYPE - SBRPP202-10 (5/8" DIA)
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | SBRPP202-10 |
| Design | Metal backed nitrile rubber excluder seal protected by steel flinger installed in front of the seal contact surface with the inner ring. |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 6120 |
| Shaft Diameter | 0.625 Inches |
| h" Base to Center | 1 Inches; 25.4 Millimeter |
| a" Overall Length | 4.125 Inches; 104.77499999999999 Millimeter |
| e" Bolt Hole Centers | 2.984375 Inches; 75.803125 Millimeter |
| b" Width | 0.96875 Inches; 24.60625 Millimeter |
| S1" Bolt Hole Width | 0.40625 Inches; 10.31875 Millimeter |
| S2" Bolt Hole Length | 0.5 Inches; 12.7 Millimeter |
| w" Overall Height | 2.09375 Inches; 53.18125 Millimeter |
| Bi" Through the Bore | 0.866 Inches; 21.996399999999998 Millimeter |
| n" Back of Bearing to Center of Bearing | 0.236 Inches; 5.9944 Millimeter |
| Bolt Size | 0.3125 Inches; M8 Millimeter |
| Bearing Number | SB202-10 |
| Housing Number | PP204ST |
| Cr" Dynamic Load Rating | 9600 Newton |
| Cor" Static Load Rating | 4400 Newton |
| Limiting Speed | 6500 RPM |
| Mass | 0.40 Pounds; 0.18181818181818182 Kilogram |