Features
Specifications
Special Size & Agricultural Ball Bearings - 99502H
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 99502H |
| Country of Origin | China |
| Design | Standard Industrial Grade, Gothic arch ball track |
| Internal Clearance | Normal |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 1950 |
| d" Inner Diameter | 15.75 Millimeter |
| D" Outer Diameter | 34.925 Millimeter |
| B" Width | 11.1 Millimeter |
| Mass | 0.044 Kilogram |