Features
Specifications
Downloads
R SERIES BALL BEARING - R10-ZZ
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X1 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | R10-ZZ |
| Country of Origin | China |
| Design | Standard Industrial Grade, Shields |
| Internal Clearance | Normal |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 1710 |
| d" Inner Diameter | 0.625 Inch |
| D" Outer Diameter | 1.375 Inch |
| B" Width | 0.3437 Inch |
| Mass | 0.08 Lbs |