Features
Specifications
R SERIES BALL BEARING - 1621-2RS
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X1 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 1621-2RS |
| Country of Origin | China |
| Design | Standard Industrial Grade, Non-Contact Seals |
| Internal Clearance | Normal |
| Grease Type | Chevron SRI#2 |
| Item Type | 1810 |
| d" Inner Diameter | 0.5 Inch |
| D" Outer Diameter | 1.375 Inch |
| B" Width | 0.4375 Inch |
| Cr" Dynamic Load Rating | 5880 Newton |
| Cor" Static Load Rating | 3470 Newton |
| Mass | 0.11 Lbs |