Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, 7/8 in Bore Dia, 2-3/4 in Bolt Center-to-Center Length, 4 Hole Flange Mounting, 3-3/4 in Overall Length, Cast Iron Bearing, 14 kN Dynamic, 7.85 kN Static
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010393000051 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | NANF20514 |
| Bearing Type | Premium 4 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 2-3/4" Bolt Spacing |
| Height | 1-27/32" |
| 204 Series | 205 Series |
| Inner Diameter | 7/8" |