Features
Specifications
Downloads
PILLOW BLOCK, SOLID BASE, NORMAL DUTY, ECCENTRIC COLLAR TYPE - HCPE207-23 (1-7/16" DIA)
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 7.00" |
| Manufacturer Part Number | HCPE207-23 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 5" Bolt Spacing |
| Height | 3-11/16" |
| 207 Series | 207 Series |
| Overall Length | 6-9/16" |
| Inner Diameter | 1-7/16" |