Features
Specifications
Downloads
PILLOW BLOCK, SOLID BASE, NORMAL DUTY, ECCENTRIC COLLAR TYPE - HCPE210-31 (1-15/16" DIA)
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 9.00" |
| Manufacturer Part Number | HCPE210-31 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 6-1/4" Bolt Spacing |
| Height | 4-1/2" |
| 210 Series | 210 Series |
| Overall Length | 8-1/8" |
| Inner Diameter | 1-15/16" |