Features
Specifications
Insert Bearing, 1-1/8 in Bore Dia, 3-5/16 in Outside Dia, 1 Rows, 0.72 in Width, 19.5 kN Dynamic, 11.3 kN Static, Steel Cage, Eccentric Collar
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 012760000022 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X3 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | NA20618 |
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 3-5/16 in |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 0.72 in |
| Load Capacity | 19.5 kN Dynamic, 11.3 kN Static |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | Eccentric Collar |