Features
Specifications
Insert Bearing, 1-9/16 in Bore Dia, 3-27/32 in Outside Dia, 1 Rows, 0.843 in Width, 29.1 kN Dynamic, 17.8 kN Static, Steel Cage, Eccentric Collar
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 014502000079 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X2 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | NA20825 |
| Bore Diameter | 1-9/16 in |
| Outside Diameter | 3-27/32 in |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 0.843 in |
| Load Capacity | 29.1 kN Dynamic, 17.8 kN Static |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | Eccentric Collar |