Features
Specifications
Insert Bearing, 1 in Bore Dia, 2-3/64 in Outside Dia, 1 Rows, 0.669 in Width, 14.0 kN Dynamic, 7.85 kN Static, Steel Cage, Eccentric Collar
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 013124000092 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X3 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | NA20516 |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 2-3/64 in |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 0.669 in |
| Load Capacity | 14.0 kN Dynamic, 7.85 kN Static |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | Eccentric Collar |