Features
Specifications
Insert Bearing, 3/4 in Bore Dia, 2-9/16 in Outside Dia, 1 Rows, 0.673 in Width, 12.8 kN Dynamic, 6.65 kN Static, Steel Cage, Eccentric Collar
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 014200005017 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X3 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | NA20412 |
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Outside Diameter | 2-9/16 in |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 0.673 in |
| Load Capacity | 12.8 kN Dynamic, 6.65 kN Static |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | Eccentric Collar |